-
Sauna narodowy fiński symbol - Sauna odgrywa szczególną rolę w życiu Finów. Zazwyczaj przebywa się w niej w towarzystwie rodziny lub przyjaciół, ale również bardziej nieformalne spotkania zawodowe mogą się tam odbywać. W kraju jest ponad 2 miliony saun, podczas gdy samych Finów jest około 5,2 milionów.
-
W Finlandii istnieje długa tradycja utrzymywania równości płci. Uczestnictwo kobiet w polityce i życiu publicznym jest tu zawsze dobrze widziane. Finlandia była pierwszym krajem, który zagwarantował kobietom prawo do głosowania (1906). Rok później 9% składu parlamentu stanowiły kobiety. Obecnie jest ich około jednej trzeciej.
-
Podczas gdy kobiety pracują razem z mężczyznami w biznesie, przemyśle i administracji, ich zarobki wynoszą jedynie 81% zarobków mężczyzn na tych samych stanowiskach. Pomimo obowiązków zawodowych, często muszą też same zajmować się domem i dziećmi.
-
Dla Finów istotne są naukowe i zawodowe tytuły, których należy używać w bardziej formalnych okolicznościach. Ważne jest również zwracanie się wówczas do rozmówców w drugiej osobie liczby mnogiej. Mówienie sobie po imieniu jest postrzegane za przejaw dużej bliskości.
-
Zwyczajowe powitanie składa się z uścisku dłoni i bezpośredniego spojrzenia w oczy, ale rzadko z całowania i przytulania. Protekcjonalne traktowanie kobiet jest bardzo źle widziane.
-
Narodowy charakter Finów często opisuje się jako połączenie germańskiej pracowitości ze słowiańską melancholią. Finowie znani są ze swej bezpośredniości i upartości (po fińsku taka postawa nazywana jest 'sisu')
-
We współczesnej Finlandii panuje poszanowanie dla równości, liberalizmu i oddanie idei państwa opiekuńczego, któremu obcy jest podział na klasy społeczne. Ważny jest również protestancki etos pracy i wiara w istotność powszechnej edukacji.
-
Finlandia jest jednorodnym etnicznie krajem. Finowie stanowią 97% populacji. Mniejszości to głównie Rosjanie (0,6%), Romowie i Samowie.
-
Większość Finów należy do kościoła ewangelicko-luterańskiego (82%). Pozostali wyznają inne odłamy protestantyzmu oraz prawosławie. Około 15% populacji nie deklaruje żadnej wiary.
-
Oficjalnymi językami kraju jest fiński i szwedzki. Pierwszym posługuje się 93% populacji, drugim 5%. Bardziej znaczące języki mniejszościowe to rosyjski i estoński. Ponadto na terenie Finlandii przez kilka tysięcy osób używany jest język lapoński.
Finlandia - miasta
Finlandia - co warto wiedzieć
Ciekawostki o Finlandii - dodaj komentarz:
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies
|