Ciekawostki o Finlandii


Strona główna -> Finlandia -> Ciekawostki o Finlandii
Lovetotravel.pl
 Przewodnik turystyczny
Strona główna   
Europa Azja Ameryka Południowa Ameryka Północna Australia Afryka
Austria   Belgia   Białoruś   Bułgaria   Chorwacja   Czechy   Dania   Estonia   Finlandia   Francja   Grecja   Hiszpania   Holandia   Irlandia   Litwa   Łotwa  
Niemcy   Norwegia   Polska   Portugalia   Rumunia   Serbia   Słowacja   Słowenia   Szwajcaria   Szwecja   Ukraina   Węgry   Wielka Brytania   Włochy


  • Sauna narodowy fiński symbol - Sauna odgrywa szczególną rolę w życiu Finów. Zazwyczaj przebywa się w niej w towarzystwie rodziny lub przyjaciół, ale również bardziej nieformalne spotkania zawodowe mogą się tam odbywać. W kraju jest ponad 2 miliony saun, podczas gdy samych Finów jest około 5,2 milionów.
  • W Finlandii istnieje długa tradycja utrzymywania równości płci. Uczestnictwo kobiet w polityce i życiu publicznym jest tu zawsze dobrze widziane. Finlandia była pierwszym krajem, który zagwarantował kobietom prawo do głosowania (1906). Rok później 9% składu parlamentu stanowiły kobiety. Obecnie jest ich około jednej trzeciej.
  • Podczas gdy kobiety pracują razem z mężczyznami w biznesie, przemyśle i administracji, ich zarobki wynoszą jedynie 81% zarobków mężczyzn na tych samych stanowiskach. Pomimo obowiązków zawodowych, często muszą też same zajmować się domem i dziećmi.
  • Dla Finów istotne są naukowe i zawodowe tytuły, których należy używać w bardziej formalnych okolicznościach. Ważne jest również zwracanie się wówczas do rozmówców w drugiej osobie liczby mnogiej. Mówienie sobie po imieniu jest postrzegane za przejaw dużej bliskości.
  • Zwyczajowe powitanie składa się z uścisku dłoni i bezpośredniego spojrzenia w oczy, ale rzadko z całowania i przytulania. Protekcjonalne traktowanie kobiet jest bardzo źle widziane.
  • Narodowy charakter Finów często opisuje się jako połączenie germańskiej pracowitości ze słowiańską melancholią. Finowie znani są ze swej bezpośredniości i upartości (po fińsku taka postawa nazywana jest 'sisu')
  • We współczesnej Finlandii panuje poszanowanie dla równości, liberalizmu i oddanie idei państwa opiekuńczego, któremu obcy jest podział na klasy społeczne. Ważny jest również protestancki etos pracy i wiara w istotność powszechnej edukacji.
  • Finlandia jest jednorodnym etnicznie krajem. Finowie stanowią 97% populacji. Mniejszości to głównie Rosjanie (0,6%), Romowie i Samowie.
  • Większość Finów należy do kościoła ewangelicko-luterańskiego (82%). Pozostali wyznają inne odłamy protestantyzmu oraz prawosławie. Około 15% populacji nie deklaruje żadnej wiary.
  • Oficjalnymi językami kraju jest fiński i szwedzki. Pierwszym posługuje się 93% populacji, drugim 5%. Bardziej znaczące języki mniejszościowe to rosyjski i estoński. Ponadto na terenie Finlandii przez kilka tysięcy osób używany jest język lapoński.


Finlandia - miasta

Espoo Helsinki Rauma Rovaniemi Tampere Turku


Finlandia - co warto wiedziećFinlandia - Finlandia tradycje Finlandia tradycje
Czas świątecznych przygotowań rozpoczyna się w tym kraju dużo ...
Finlandia - Finlandia święta Finlandia święta
Święta w Finlandii, tak jak w większości krajów europejskich ...
Finlandia - Kuchnia fińska Kuchnia fińska
Współczesna kuchnia fińska to połączenie tradycyjnej kuchni ...
Finlandia - Opieka zdrowotna w Finlandii Opieka zdrowotna w Finlandii
Szpitale by przyjąć pacjenta, wymagają skierowania od lekarza. Jednakże w nagłych przypadkach można ...
Finlandia - Bezpieczeństwo w Finlandii Bezpieczeństwo w Finlandii
Finlandia to bardzo bezpieczny kraj dla turystów. Należy jednak pamiętać, ...
Finlandia - Finlandia przepisy celne Finlandia przepisy celne
Wewnątrz Unii Europejskiej nie ma granic celnych. Turyści podlegają jednak ograniczeniom dotyczącym ...
Finlandia - Laponia Laponia
Laponia jest to kraina śniegu i mrozu, leżąca w północnej ...
Finlandia - Finlandia mapa Finlandia mapa

Ciekawostki o Finlandii - dodaj komentarz:Twój komentarz:
Twój podpis: 


Lovetotravel
Kontakt
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies