Finlandia tradycje


Strona główna -> Finlandia -> Finlandia tradycje
Lovetotravel.pl
 Przewodnik turystyczny
Strona główna   
Europa Azja Ameryka Południowa Ameryka Północna Australia Afryka
Austria   Belgia   Białoruś   Bułgaria   Chorwacja   Czechy   Dania   Estonia   Finlandia   Francja   Grecja   Hiszpania   Holandia   Irlandia   Litwa   Łotwa  
Niemcy   Norwegia   Polska   Portugalia   Rumunia   Serbia   Słowacja   Słowenia   Szwajcaria   Szwecja   Ukraina   Węgry   Wielka Brytania   Włochy


Czas świątecznych przygotowań rozpoczyna się w tym kraju dużo wcześniej niż w pozostałych państwach UE, wraz z tzw. małymi świętami (Pikkujoulu).


Juhannus do złudzenia przypomina polską Sobótkę

Boże Narodzenie

W każdą niedzielę Adwentu zapala się kolejne świeczki. Kiedy już wszystkie zapłoną, dzieci otrzymują pierwsze prezenty. Tradycyjnym fińskim napojem świątecznym jest grog - napój z czerwonego wina z ziołami, rodzynkami i migdałami. Święta w Finlandii rozpoczynają się 24 grudnia. Około szóstej rano rozpoczyna się msza ku czci narodzin Chrystusa. W kościołach przy każdej ławce płoną świeczki.

Wielkanoc

W Finlandii Wielkanoc przypomina nieco Halloween – dzieci przebierają się i wychodzą na ulice z umorusanymi sadzą twarzami i z witkami wierzbowymi w ręku. W niektórych częściach tego kraju w Wielką Sobotę rozpalane są ogniska, ponieważ, zgodnie z przekazem ludowym, płomienie odstraszają czarownice latające od Wielkiego Piątku do Niedzieli.

Święto Pracy

Vappu przypadające na 1 maja to Dzień, który w Finlandii, podobnie jak w innych krajach, świętem pracy. Jednak obecnie Vappu zostało zdominowane przez studentów, obchodzących święto wiosny. Przypomina ono nasze juwenalia. Można nawet powiedzieć, że jest to fiński karnawał, który obchodzi się bardzo hucznie i radośnie. Mieszkańcy tłumnie gromadzą się w centrum miast gdzie organizowane są festyny i koncerty. Dzieciom kupuje się kolorowe balony, wachlarze, gwizdki i maski. Tego dnia nie można obejść się bez ciastka smażonego w głębokim tłuszczu, które kształtem przypomina gniazdo ptaka, małych pączków, a jako napój służy tradycyjna sima – napój otrzymywany poprzez fermentację drożdży, cukru i wody, oraz wino musujące (robione z białych porzeczek i agrestu).

Noc Świętojańska

Juhannus czyli Noc Świętojańska jest jednym z najważniejszych świąt w fińskim kalendarzu. Jest ona ukłonem w stronę wsi i prowincji. Tego dnia bowiem miasta pustoszeją na rzecz bardzo popularnych w Finlandii domków letnich usytuowanych blisko jezior. Finowie rozpalają tam kilkumetrowe ogniska. Obok ognia symbolem tego dnia są również gałązki brzozowe, którymi przystraja się nawet autobusy i tramwaje.
 Finlandia - miasta

Espoo Helsinki Rauma Rovaniemi Tampere Turku


Finlandia - co warto wiedziećFinlandia - Finlandia święta Finlandia święta
Święta w Finlandii, tak jak w większości krajów europejskich ...
Finlandia - Kuchnia fińska Kuchnia fińska
Współczesna kuchnia fińska to połączenie tradycyjnej kuchni ...
Finlandia - Opieka zdrowotna w Finlandii Opieka zdrowotna w Finlandii
Szpitale by przyjąć pacjenta, wymagają skierowania od lekarza. Jednakże w nagłych przypadkach można ...
Finlandia - Bezpieczeństwo w Finlandii Bezpieczeństwo w Finlandii
Finlandia to bardzo bezpieczny kraj dla turystów. Należy jednak pamiętać, ...
Finlandia - Finlandia przepisy celne Finlandia przepisy celne
Wewnątrz Unii Europejskiej nie ma granic celnych. Turyści podlegają jednak ograniczeniom dotyczącym ...
Finlandia - Laponia Laponia
Laponia jest to kraina śniegu i mrozu, leżąca w północnej ...
Finlandia - Ciekawostki o Finlandii Ciekawostki o Finlandii
Sauna narodowy fiński symbol - Sauna odgrywa szczególną rolę w ...
Finlandia - Finlandia mapa Finlandia mapa

Finlandia tradycje - dodaj komentarz:Twój komentarz:
Twój podpis: 


Lovetotravel
Kontakt
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies