Finlandia święta


Strona główna -> Finlandia -> Finlandia święta
Lovetotravel.pl
 Przewodnik turystyczny
Strona główna   
Europa Azja Ameryka Południowa Ameryka Północna Australia Afryka
Austria   Belgia   Białoruś   Bułgaria   Chorwacja   Czechy   Dania   Estonia   Finlandia   Francja   Grecja   Hiszpania   Holandia   Irlandia   Litwa   Łotwa  
Niemcy   Norwegia   Polska   Portugalia   Rumunia   Serbia   Słowacja   Słowenia   Szwajcaria   Szwecja   Ukraina   Węgry   Wielka Brytania   Włochy


Święta w Finlandii, tak jak w większości krajów europejskich dzielą się na kościelne i państwowe, a wśród nich najważniejsze to: Nowy Rok, Święto Trzech Króli, Wielkanoc, Wigilia święta pracy (29 kwietnia), Święto Pracy (1 maja), Wniebowstąpienie, Zielone Świątki, Sobótka (trzeci weekend czerwca), Wszystkich Świętych, Wigilia i Boże Narodzenie.


Kalewala to fiński epos narodowy, zbiór starych pieśni tzw. run, które tworzą wspaniałą opowieść o dawnej Finlandii

Dzień Kalewali

28 lutego Finowie obchodzą święto fińskiej kultury tzw. Dzień Kalewali. Kalewala to fiński epos narodowy, zbiór starych pieśni tzw. run, które tworzą wspaniałą opowieść o dawnej Finlandii. Siedem tygodni przed Wielkanocą wypadają Ostatki (Laskiaistiistai), będące czasem zabawy i specjalnego jedzenia. W Tłusty Czwartek Finowie jedzą blini, czyli małe gryczane naleśniczki i słodką bułkę z nadzieniem z bitej śmietany i dżemu; oraz zupę z groszku.

Wielkanoc

Święta Wielkanocne w Finlandii mają charakter bardziej świecki aniżeli religijny, kojarzą się Finom z witaniem wiosny i dobrą zabawą. Chociaż w kościołach organizowane są wówczas liczne koncerty muzyki religijnej i klasycznej, procesje i nabożeństwa.

Święto Pracy

1 maja wypada Święto Pracy (Vappu), jednak dzień ten jest zdominowany przez studentów świętujących nadejście wiosny. Odbywają się wtedy liczne festyny, koncerty i huczne zabawy. W czerwcu obchodzone jest m.in. Święto Flagi (6 czerwiec) - rocznica urodzin fińskiego dowódcy wojskowego marszałka Carla Gustafa Mannerheima; Dzień Helsinek (12 czerwca), upamiętniający założenie stolicy Finlandii w 1550 r., święto obchodzone jest od 1959 r.; Noc Świętojańska (23 czerwca), czyli Juhannus jest jednym z ważniejszych świąt w kalendarzu fińskim, w ten dzień rozpala się kilkumetrowe ogniska, a brzozowymi gałązkami przystraja się autobusy, domy i tramwaje.

Imprezy kulturalne

W okresie letnim odbywa się wiele ciekawych imprez kulturalnych, jak np. międzynarodowe festiwale operowe i filmowe, lokalne przeglądy teatralne, festiwale folklorystyczne i jazzowe. Jesienią w Helsinkach organizowane jest Fińskie Święto Śledzia (3 październik), podczas którego prezentowane są i sprzedawane owoce pracy rybaków przybywających z Wysp Alandzkich. Są to przede wszystkim śledzie i przetwory rybne, ale też fińskie rękodzieło i wspaniałe dżemy ze skandynawskich jagód.

Święto Niepodległości

6-go grudnia Finowie obchodzą Święto Niepodległości upamiętniające odzyskanie niepodległości przez Finlandię w 1917 r. To najważniejsze święto narodowe w tym kraju, organizowane są wówczas pochody, wystawy sklepowe dekoruje się flagami narodowymi, a wieczorem w oknach zapala się dwie świeczki.

Święta Bożego Narodzenia

Święta Bożego Narodzenia w Finlandii są traktowane bardzo wyjątkowo. To państwo o głębokiej tradycji luterańskiej, stąd duży nacisk kładzie się na wiarę i obrzędy z nią związane. Przygotowania świąteczne zaczynają się już w listopadzie, ze względu na krótkie dni. 13 grudnia obchodzony jest Dzień św. Łucji, uważanej za ucieleśnienie dobroci, który ma przygotować ludzi do zbliżających się świąt. Przed świętami ubiera się choinkę, w oknach pojawiają się dekoracje, w każdą niedzielę Adwentu zapala się świeczkę, a w Wigilię obdarowuje się prezentami, zaprasza św. Mikołaja i spędza czas w gronie rodziny.Finlandia - miasta

Espoo Helsinki Rauma Rovaniemi Tampere Turku


Finlandia - co warto wiedziećFinlandia - Finlandia tradycje Finlandia tradycje
Czas świątecznych przygotowań rozpoczyna się w tym kraju dużo ...
Finlandia - Kuchnia fińska Kuchnia fińska
Współczesna kuchnia fińska to połączenie tradycyjnej kuchni ...
Finlandia - Opieka zdrowotna w Finlandii Opieka zdrowotna w Finlandii
Szpitale by przyjąć pacjenta, wymagają skierowania od lekarza. Jednakże w nagłych przypadkach można ...
Finlandia - Bezpieczeństwo w Finlandii Bezpieczeństwo w Finlandii
Finlandia to bardzo bezpieczny kraj dla turystów. Należy jednak pamiętać, ...
Finlandia - Finlandia przepisy celne Finlandia przepisy celne
Wewnątrz Unii Europejskiej nie ma granic celnych. Turyści podlegają jednak ograniczeniom dotyczącym ...
Finlandia - Laponia Laponia
Laponia jest to kraina śniegu i mrozu, leżąca w północnej ...
Finlandia - Ciekawostki o Finlandii Ciekawostki o Finlandii
Sauna narodowy fiński symbol - Sauna odgrywa szczególną rolę w ...
Finlandia - Finlandia mapa Finlandia mapa

Finlandia święta - dodaj komentarz:Twój komentarz:
Twój podpis: 


Lovetotravel
Kontakt
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies